30 Temmuz 2007 Pazartesi

NLP ve Göz Modeli

Son zamanlarda iyice popüler olan beyin kullanma klavuzu olan NLP (Neuro: Deneyimlerimizin yapı taşlarını oluşturan görme, işitme ve hissetme gibi süreçleri beliritir. Linguistic: Yaşadıklarımızı aktarır ve başkalarıyla iletişim kurarken dili kullanma şeklimizi kapsar. Programming: Beynimizin çalışma şeklini ve iç süreçlerimizde sonuç yaratmak için neler yapıldığını açıklar. ) temelde insanların 3 farklı gruba ayrıldığını soyler. Görsel, İşitsel, Dokunsal. Son çalışmalarda Tatsal ve Kokusal da eklensede ilk 3 grup önem arz etmektedir.
NLP içinde insanların hangi gruba dahil olduklarını anlamak için vücut dili, gözler, kullanılan kelimeler vb...bir çok ipucu bulunmaktadır. Aşağıdaki video da göz modelini bulacaksınız. Burada sağ elini kullanan bir kişinin yaşadıkları, gördükleri ve işittikleri ile ilgili sorular soruludugunda gözlerinin SOL tarafa doğru sırası ile;
  • Görsel Sorular için YUKARIYA
  • İşitsel sorular için YANA
  • Dokunsal sorular için AŞAĞIYA

doğru kaydığını göreceksiniz. Aynı 3 tip soruya; tasarlanan, olmamış fakat olsaydı nasıl olurdu ?şeklinde sorulara gözler SAĞA doğru kayarak tepki vermektedir. Baska bir deyişle yalancının mumu NLP' ye kadar yanar....Hiç yorum yok: